Bombový útočník z Nashvillu konal vlani na Vianoce sám. Úrady tiež nepotvrdili súvis s terorizmom.

Šesťdesiattriročný Anthony Warner, ktorý sa v centre amerického mesta Nashville vlani cez Vianoce zabil podomácky vyrobenou bombou vo svojom obytnom automobile, konal sám a mohol trpieť paranojou. V pondelok to uviedol Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Warner zo štvrte Antioch v Nashville v štáte Tennessee zahynul vlani na Prvý sviatok vianočný 25. decembra pri výbuchu, ktorý zranil najmenej troch ďalších ľudí.

Warnerove činy „nesúvisia s terorizmom“ a podľa všetkého nemajú „širší ideologický motív“, tvrdí vo svojej správe FBI. Obytné auto vybuchlo v centre Nashvillu o 06.30 h po tom, čo cez reproduktor prehral varovnú správu a umožnil tak evakuáciu obyvateľov v okolí. Podľa FBI Warner „konal sám, zostrojil a nakoniec odpálil improvizované výbušné zariadenie“. Bol to „úmyselný čin s cieľom ukončiť vlastný život, sčasti pod tlakom stresujúcich životných situácií“ a páchateľa k tomu viedli „paranoja“ a „dlhotrvajúca viera v konšpiračné teórie“.

Mohutná explózia v historickom centre Nashvillu, hlavnom meste americkej country hudby, poškodila približne 40 budov.

(tasr)