Poľsko a Ukrajina neplánujú zastaviť očkovanie vakcínou AstraZeneca. Prínosy údajne prevážia nad rizikami.

Poľsko a Ukrajina v pondelok oznámili, že nemajú dôvod na to, aby pozastavili očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, informovali agentúry AFP a Reuters. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski povedal, že prínosy používania vakcíny od AstraZenecy prevážia nad rizikami. „V tejto chvíli sme ešte stále presvedčení… že prínosy tejto vakcíny z hľadiska zvyšovania bezpečnosti verejnosti sú oveľa väčšie ako možné riziká,“ povedal Niedzielski na tlačovej konferencii.

Viaceré členské krajiny EÚ očkovanie touto vakcínou pozastavili z dôvodu možných vedľajších účinkov vrátane krvácania a tvorby krvných zrazenín, pripomína Reuters. Poľsko podľa Niedzielského nemá dôvody očkovanie AstraZenecou pozastaviť. Krajina sa však bude riadiť odporúčaniami, ktoré by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) zverejniť v priebehu tohto týždňa. „Musíme byť na jednej strane veľmi opatrní, ale zase nie hysterickí,“ povedal a dodal, že Poľsko by malo v apríli dostať milión dávok vakcín od AstraZenecy.

Pozastaviť očkovanie AstraZenecou podľa AFP neplánuje ani Ukrajina. „Ani sme na do nepomysleli,“ povedal v pondelok v súvislosti s možným pozastavením ukrajinský minister zdravotníctva Maxym Stepanov. Táto krajina podľa Stepanova nezaznamenala vedľajšie účinky, ktoré by viedli úvahám o pozastavení očkovania.

Ukrajina začala s očkovaním na konci februára, čo je neskôr ako väčšina európskych krajín, píše AFP. Krajina dostala 500 000 dávok tejto očkovacej látky vyvinutej britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Mnohí Ukrajinci sú však podľa AFP voči tejto očkovacej látke skeptickí.

(tasr, min)