V Nórsku zomrela na krvácanie do mozgu zdravotníčka zaočkovaná AstraZenecou, súvislosť očkovacej látky a úmrtia zatiaľ nepotvrdili.

Zdravotnícka pracovníčka v Nórsku, ktorá bola zaočkovaná vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, v nedeľu zomrela na následky krvácania do mozgu. Zdravotnícke úrady však priamu súvislosť s podaním vakcíny nepotvrdili, informovala v pondelok agentúra AFP.

Nórske úrady v sobotu oznámili, že hospitalizovali troch zdravotníckych pracovníkov z dôvodu výskytu krvných zrazenín, krvácania a neobvykle nízkeho počtu krvných doštičiek. Jedným z týchto zdravotníkov bola i žena, ktorá v nedeľu zomrela. “Nemôžme potvrdiť ani vylúčiť, že to má niečo spoločné s vakcínou,” uviedol predstaviteľ Nórskej agentúry pre lieky Steinar Madsen. Stav ďalších dvoch osôb je podľa informácií stabilizovaný.

Ide u druhé úmrtie v tejto krajine v priebehu niekoľkých dní. Ďalšia nórska zdravotníčka vo veku 30 rokov zomrela v piatok (12. marca), píše AFP. Túto ženu 10 dní predtým zaočkovali AstrouZenecou. Nórsko vo štvrtok 11. marca preventívne pozastavilo používanie tejto vakcíny. Podľa nórskych úradov dostalo v tejto krajine vakcínu AstraZeneca pred jej pozastavením približne 130 000 ľudí. Úmrtia zaočkovaných osôb boli hlásené aj v ďalších európskych krajinách, pripomína AFP.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v súčasnosti tieto úmrtia vyšetruje s cieľom zistiť, či majú spojitosť s vakcínou. Očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pozastavili viaceré krajiny. Patria medzi Dánsko, Island, Bulharsko, Írsko, Holandsko, Francúzsko, Taliansko a Nemecko.

(tasr, min)