Marián Saloň: Činnosť Slovenskej informačnej služby je zabezpečená. Ako zdôraznil, je v záujme všetkých, aby sa jeho prípad čím skôr vyšetril. Predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS  to uviedol v pondelok po mimoriadnom rokovaní výboru zvolanom po zadržaní a obvinení riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

„Námestníci majú z titulu svojich poverení kompetencie nastavené tak, že v plnom rozsahu dokážu zabezpečiť chod SIS, čo sa týka pôsobenia doma alebo v zahraničí,“ priblížil Saloň. Všetky zákonné postupy a procesy sú dodržané aj podľa člena výboru Miloša Svrčeka. Odpovede zúčastnených námestníkov SIS na otázky poslancov zhodnotil ako kvalifikované a odborné. „Myslím si, že SIS pracuje tak, ako má,“ skonštatoval.

SIS podľa Saloňa zatiaľ neobdržala žiadosť Pčolinského o ukončenie služobného pomeru. Očakáva sa, že by mohla byť doručená v priebehu dňa. Služba je pripravená žiadosť sprocesovať a doručiť na Úrad vlády SR, aby mohla vláda konať.

Saloň by uvítal zvolanie Bezpečnostnej rady SR, mohol by to byť podľa neho dobrý signál aj smerom do zahraničia. „Nie je celkom šťastné riešenie, že sú uprednostňované veci typu koaličnej krízy,“ podotkol. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (12. 3.) listom požiadala premiéra Igora Matoviča, aby neodkladne zvolal zasadnutie Výboru Bezpečnostnej rady SR pre koordináciu spravodajských služieb.

Svrček dodal, že SIS deklarovala, že ak je potrebné, pripraví administratívne kroky potrebné k zbaveniu mlčanlivosti Pčolinského.

Z korupcie obvinený riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v nedeľu (14. 3.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

(tasr)