Vojenský režim v Mjanmarsku opäť brutálne potlačil protivládne protesty. Za ostatných 24 hodín zahynuli desiatky ľudí. Informovala v pondelok agentúra DPA.

Mjanmarská  nezisková organizácia Združenie pre pomoc politickým väzňom (AAPP) uviedla, že nedeľňajšie nepokoje si vyžiadali najmenej 38 obetí, avšak niektorí pozorovatelia uvádzajú vyšší počet mŕtvych.

Podľa troch nemocníc, ktoré citoval spravodajský server Myanmar Now, zahynulo v nedeľu len v metropole Rangún najmenej 59 ľudí a 129 ďalších utrpelo zranenia. Lekári a záchranári však očakávajú, že skutočný počet obetí je omnoho vyšší.

Mjanmarská junta vyhlásila stanné práve pre už šesť rangúnskych mestských štvrtí, v ktorých sa nachádzajú továrne vlastnené zahraničnými, najmä čínskymi, spoločnosťami. Práve čínske textilné továrne boli totiž nedávno terčom podpaľačských útokov, ktoré si vyžiadali zranenia, pripomína DPA. Čínska ambasáda v Rangúne následne vyzvala úrady, aby chránili čínske spoločnosti a občanov.

Stanné právo dáva vojakom väčšiu autonómiu, približuje DPA. Môžu napríklad strieľať a obsadzovať domy aj bez predchádzajúceho príkazu svojich veliteľov.

Podľa AAPP zahynulo od začiatku demonštrácií viac ako 80 ľudí a vyše dvoch tisícok bolo zadržaných.

V Mjanmarsku prebiehajú demonštrácie od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila líderku demokraticky zvolenej vlády Aun Schan Su Ťij. Prevrat vyvolal hromadné protesty a následne tvrdé zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom. Bezpečnostné zložky v Mjanmarsku pritvrdzujú v represiách nielen proti demonštrantom, ale aj proti novinárom.

(tasr)