Afganskí predstavitelia zrušili nariadenie zakazujúce dievčatám od 12 rokov spievať na verejnosti, ktoré minulý týždeň zaviedol šéf úradu vzdelávania hlavného mesta Kábul. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

K zrušeniu zákazu prispela kampaň na internetových sociálnych sieťach s hashtagom #IAmMySong. Afganky v rámci nej zverejňovali videá, na ktorých spievali svoje obľúbené piesne.

Mnohé ženy tento uvedený zákaz spevu prirovnávali k vláde islamistického hnutia Taliban v rokoch 1996-2001, keď bolo zakázané spievanie i počúvanie hudby. Dievčatá vtedy nesmeli chodiť do školy a ženy boli úplne vylúčené z verejného života.

Afganské ministerstvo školstva v nedeľu večer zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého sa predmetné nariadenie kábulských úradov nezhoduje s prístupom ministerstva.

Afganské dievčenské spevácke zbory často vystupujú na rôznych slávnostných a oficiálnych podujatiach, pripomína AFP.

Afganistan je napriek pádu Talibanu a desaťročiam medzinárodnej pomoci naďalej jednou z krajín, kde ženy zažívajú najväčší útlak a porušovanie svojich práv.

Afganská centrálna vláda vedie od vlaňajšieho septembra viaznuce mierové rokovania s Talibanom, ktoré by mali ukončiť dlhoročný ozbrojený konflikt v krajine. Vzbúrenci, ktorí ovládajú rozsiahle vidiecke oblasti krajiny, začali v poslednej dobe posilňovať aj svoje pozície v okolí väčších miest.

Spojené štáty podpísali pred vyše rokom s Talibanom dohodu, v ktorej prisľúbili stiahnutie svojich vojakov do 1. mája 2021. Militantné islamistické hnutie sa výmenou za to zaviazalo viesť mierové rozhovory s afganskou vládou.

(tasr)