Osobitná vyslankyňa OSN odsúdila pokračujúce krviprelievanie v Mjanmarsku. Pri nepokojoch prišlo o život už 80 ľudí.

Osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schranerová Burgenerová v nedeľu dôrazne odsúdila „pokračujúce krviprelievanie“ v Mjanmarsku. Počas nedele tam prišlo o život najmenej 18 demonštrantov, uviedla agentúra AFP.

„Medzinárodné spoločenstvo vrátane regionálnych aktérov sa musí zjednotiť v solidarite s obyvateľmi Mjanmarska a s ich túžbou po demokracii,“ uviedla vo vyhlásení vyslankyňa.

AFP predtým informovala, že obete hlásia po zásahu mjanmarských bezpečnostných síl proti demonštrantom v meste Rangún, keď protestovali proti februárovému vojenskému prevratu. Mjanmarská junta zároveň vyhlásila stanné právo pre dve štvrte v Rangúne.

Jeden z demonštrantov pre agentúru DPA uviedol, že nedeľňajšia demonštrácia „bola veľmi veľká a vojenský zásah bol veľmi brutálny“. Okrem mŕtvych si vyžiadal približne 50 zranených.

Podľa Združenia pre pomoc politickým väzňom (AAPP) zahynulo od začiatku demonštrácií viac ako 80 ľudí a viac ako 2000 bolo zadržaných.

V Mjanmarsku prebiehajú demonštrácie od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila líderku demokraticky zvolenej vlády Aun Schan Su Ťij. Prevrat vyvolal masové protesty a následne tvrdé zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom. Bezpečnostné zložky v Mjanmarsku pritvrdzujú v represiách nielen proti demonštrantom, ale aj novinárom.

(tasr)