Pomalé očkovanie brzdí zotavovanie španielskej ekonomiky z pandémie ochorenia COVID-19. Bude pravdepodobne pomalšie, než sa pôvodne očakávalo.

Uviedol to v nedeľu šéf španielskej centrálnej banky Pablo Hernández de Cos v rozhovore pre noviny El Mundo. Podľa neho bude tempo rastu hospodárstva závisieť od rýchlosti očkovania.

Španielska centrálna banka vo svojej doterajšej prognóze zatiaľ odhaduje, že sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v roku 2021 zvýši o 6,8 % a na úroveň pred pandémiou sa vráti na budúci rok. Guvernér však pre El Mundo povedal, že tohtoročný rast HDP bude pravdepodobne slabší. Domnieva sa, že banka pristúpi k revízii svojej prognózy pre španielsku ekonomiku v tomto roku smerom nadol pre horšiu situáciu v prvej časti roka. „Očakávame intenzívnejšie zotavenie od druhého polroka, ale presný okamih aj intenzita (zotavovania) budú vo veľkej miere závisieť od rýchlosti distribúcie vakcín.

De Cos uviedol, že aj zotavenie celej Európy závisí od rýchlosti jej očkovacieho programu, ktorý však zaostáva. Španielska ekonomika by sa podľa neho mala vrátiť  na predpandemickú úroveň z roku 2019 až v roku 2023 a nie v nasledujúcom roku, ako banka pôvodne odhadovala. V prípade eurozóny očakáva návrat na úroveň pred pandémiou zhruba v polovici roku 2022.