Na proteste proti pandemickým opatreniam v Dánsku zadržali dvoch ľudí. Protest zorganizovala skupina nazývajúca sa „muži v čiernom“.

Celkovo dve osoby zadržali v sobotu v hlavnom meste Dánska Kodaň na demonštrácií proti epidemiologickým obmedzeniam. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom v nedeľu informovala agentúra AFP.

Jedného účastníka protestu polícia zadržala za hádzanie zábavnej pyrotechniky na jej príslušníkov a ďalšiu osobu za násilné správanie.
Protest proti reštrikciám, ktoré prijala vláda v snahe zamedziť šíreniu nového koronavírusu, zorganizovala skupina nazývajúca sa „muži v čiernom“. Demonštranti, ktorí niesli zapálené fakle, vykrikovali heslá ako: „Sloboda pre Dánsko“ či „Mette Ciao“, čo bol odkaz na dánsku premiérku Mette Frederiksenovú.

Miestne médiá informovali, že pochod sa konal sčasti v „napätej“ atmosfére, ale bez väčšieho incidentu.

Dánsko, ktoré koncom decembra zaviedlo čiastočný lockdown, na konci februára oznámilo, že zmierni niektoré epidemiologické opatrenia. Platnosť mnohých doterajších obmedzení však bola predĺžená až do 5. apríla. Minimálne dovtedy zostanú zatvorené bary, reštaurácie a väčšina vzdelávacích inštitúcií s výnimkou prvého stupňa základných a časti stredných škôl.

Zmiernenie lockdownu je výsledkom dohody dánskych parlamentných strán, nezašlo však tak ďaleko, ako to požadovala pravicová opozícia.

(tasr)