Na Špecializovaný trestný súd v Pezinku bol v sobotu doručený návrh prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na väzobné stíhanie finančníka Martina Kvietika obvineného v kauze Dobytkár. Predbežne by mal o návrhu sudca pre prípravné konanie rozhodovať v pondelok 15. marca. TASR o tom informoval obhajca obvineného Dušan Ivan.

Advokátovi by mal byť doručený návrh prokurátora a až následne sa k nemu vyjadrí. „K danej trestnej veci sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal TASR hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Martina Kvietika vo štvrtok (11. 3.) krátko po prepustení z väzby v Leopoldove zadržali a obvinili v inej trestnej veci než bol doteraz väzobne stíhaný. Nové obvinenie sa týka skutku ešte z roku 2017 a opiera sa o výpovede dvoch svedkov. Jeden z nich bol vypočutý už v máji 2020. Podľa mediálnych správ mal Martin Kvietik prijať úplatok vo výške 180 000 eur za sprostredkovanie agrodotácií.

Martina Kvietika vo štvrtok prepustil Najvyšší súd (NS) SR z väzby na slobodu. Zrušil tak uznesenie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica z konca februára. Väzbu Martinovi Kvietikovi aj bývalému riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jurajovi Kožuchovi ŠTS vlani v novembri predĺžil do 1. apríla.

Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí. Juraj Kožuch je od 4. februára na slobode po desiatich mesiacoch strávených vo väzbe.

(tasr)