Polícia v Rusku vtrhla na stretnutie opozičných politikov v Moskve, zadržala asi 150 ľudí.

Ruská polícia v sobotu zadržala na stretnutí opozičných politikov v hlavnom meste Moskva približne 150 ľudí. Informovali o tom agentúry AFP a AP. Na podujatí sa zišli predstavitelia z viac ako 50 ruských regiónov, aby diskutovali o parlamentných a komunálnych voľbách naplánovaných na september.

Policajti vošli do budovy krátko po začiatku fóra, pričom všetkých prítomných zadržali za účasť na udalosti organizovanej „nežiaducou“ organizáciou. Podľa organizácie OVD-info, ktorá monitoruje zatýkanie politických aktivistov, bolo zadržaných viac ako 170 ľudí. Agentúra AFP informovala, že polícia zadržala zhruba 150 osôb.

„Veľmi symbolické ukončenie krátkeho fóra: poslanci v policajných dodávkach a maskovaní policajti, ktorí vykrúcajú ľuďom ruky,“ napísal opozičný aktivista Iľja Jašin na Facebooku. Medzi zadržanými sú okrem Jašina aj ďalší známi opoziční politici ako Vladimir Kara-Murza, Jevgenij Rojzman či Andrej Pivovarov, ako aj niekoľko novinárov. Hovorca moskovskej polície uviedol, že nevie, prečo bola konferencia prerušená, píše AFP.

Pivovarov, jeden z organizátorov stretnutia, v rozhovore pre AFP z policajnej stanice povedal, že účastníci fóra boli zadržaní, pretože úrady sa domnievali, že konferenciu organizovalo hnutie Otvorené Rusko, ktoré založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij.

(tasr, min)