Slovensko splnilo plánovanú kapacitu 20 000 PCR testov denne, oznámila na sociálnej sieti Veronika Remišová (Za ľudí). Malo by nám to pomôcť ochrániť ekonomiku.

Okrem úspešného celoplošného testovania sa Slovensku v posledný októbrový deň podarilo prekonať plánovanú kapacitu 20 000 PCR testov denne. Ich význam tkvie najmä v tom, že majú vyššiu citlivosť a sú teda oveľa presnejšie ako antigénové testy.

„Dostatočné testovanie PCR testami je dôležité, aby sme pandémiu dlhodobo držali pod kontrolou, pretože tak chránime pracovné miesta, chránime ekonomiku a chránime naše nemocnice pred kolapsom,“ napísala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

O ďalších postupoch proti pandémii budú vláda a Ústredný krízový štáb rozhodovať v pondelok. Vicepremiérka už avizovala päť krokov, ktorými sa chcú popasovať s koronavírusom.

V prvom rade sa vláda plánuje zamerať na rýchle a efektívne trasovanie kontaktov, aby sa nakazení mohli dať do karantény nešírili vírus ďalej.

Vláda si predsavzala testovať viac v lokálnych ohniskách a na hraniciach, odkiaľ by na Slovensko mohli prichádzať potenciálni šíritelia. Častejšie sa bude testovať aj v zdravotníckych zariadeniach a na miestach, kde sa nachádzajú rizikové skupiny ako napríklad domovy sociálnych služieb.

Posledným z krokov je „postupné zavádzanie menej invazívnych testov, ako sú napríklad testy zo slín, ktoré by mohli postupne pomôcť aj pri kultúrnych a športových podujatiach“.