Demokratický kongresman žaluje Donalda Trumpa a ďalšie osoby za údajné podnecovanie k útoku na Kapitol zo 6. januára.

Americký demokratický kongresman Eric Swalwell podal v piatok na súde vo Washingtone žalobu voči bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a ďalším osobám za údajné podnecovanie k útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára, informovala agentúra AFP.

Swalwellov návrh na začatie súdneho konania sa vzťahuje i na exprezidentovho syna Donalda Trumpa mladšieho, právnika Rudyho Giulianiho a republikánskeho kongresmana Mo Brooksa. Títo podľa Swalwella viedli kampaň klamstiev a štvavých vyjadrení.

Trump, jeho syn Donald, Giuliani a Brooks vystúpili ako rečníci na zhromaždení, ktoré predchádzalo januárovému útoku.

Trumpovi prívrženci 6. januára vtrhli do budovy amerického Kapitolu vo Washingtone v čase, keď tam členovia oboch komôr Kongresu hlasovali o definitívnom potvrdení víťazstva jeho súpera Joea Bidena vo vlaňajších prezidentských voľbách.

Trump podľa Swalwella nebol schopný prijať volebnú porážku a „vyhlásil vojnu“ voči nenásilnému odovzdaniu moci. Nový prezident Joe Biden nastúpil do úradu 20. januára.

Demokratický kongresman Bennie Thompson podal vo februári voči Trumpovi podobnú žalobu, pripomína AFP.

Swalwell v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu zastupuje štát Kalifornia a bol aj jedným zo žalobcov z americkej Snemovne reprezentantov počas tohtoročného procesu impeachmentu voči Trumpovi.

(tasr)