Britský premiér sa snaží o návrat detí džihádistov do krajiny. V táboroch s údajne neľudskými podmienkami ich majú byť desiatky.

Belgicko musí urobiť všetko pre to, aby zaistilo bezpečný návrat detí belgických džihádistov, ktoré zadržiavajú v táboroch kontrolovaných Kurdmi na severe Sýrie. Uviedol to vo štvrtok predseda belgickej vlády Alexander de Croo.

Premiér podľa agentúry AFP varoval, že podmienky v táboroch, ktoré sú plné osôb zadržiavaných od porážky teroristickej skupiny Islamský štát (IS), sa zhoršujú. Vyhlásil, že osobám mladším ako 12 rokov sa musí umožniť návrat domov. Konštatoval, že ide o približne 30 detí. De Croo varoval pred rizikom radikalizácie detí v týchto táboroch: „V týchto táboroch sú zajtrajší teroristi a my to nemôžeme dovoliť.“ Podľa AFP nemenovaný odborník OSN začiatkom februára uviedol, že v táboroch, kde zadržiavajú asi 64 000 ľudí, väčšinou žien a detí, došlo k „neľudskému“ zaobchádzaniu.

Belgicko a Francúzsko patria medzi európske krajiny, z ktorých odišlo k IS najviac džihádistických bojovníkov, keď v roku 2011 vypukla vojna v Sýrii. Odvtedy boli obe krajiny terčom útokov zo strany IS vrátane útoku v Bruseli v roku 2016, pri ktorom bolo zabitých 32 ľudí, a v Paríži v roku 2015, kde džihádisti zavraždili 130 ľudí.

(tasr, min)