Zdravotníci z Rumunska pomáhajú slovenským pacientom s najťažšími stavmi ochorenia COVID-19 už niekoľko dní. Ako pre TASR uviedla priblížila hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Soňa Valášiková, pracujú na oddelení s intenzívnymi lôžkami výlučne pre kritických pacientov s ochorením COVID-19 v bývalých priestoroch oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca.

Pripomenula, že v rámci pomoci piatich lekárov a ôsmich sestier ide o dočasné medzinárodné oddelenie intenzívnej medicíny (MOIM) v rámci aktivácie mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie. Zdravotnícki pracovníci ústavu s lekármi a so sestrami z Rumunska komunikujú v angličtine či maďarčine, jedna sestra z Rumunska hovorí aj po slovensky.

Lôžok intenzívnej medicíny s umelou pľúcnou ventiláciou pre pacientov pozitívnych na COVID-19 je spolu 11. Na začiatku ich bolo päť, potom boli rozšírené o tri lôžka a od začiatku týždňa pribudli ďalšie tri, vysvetlila Valášiková.

Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská TASR potvrdila, že na pomoc poskytla aj svojich ARO lekárov a sestry, ktorí majú skúsenosti s intenzivistickou medicínou a starostlivosťou o pacientov s ochorením COVID-19.

Na otázku TASR, ako je vyriešený ich pracovnoprávny vzťah, povedala, že ide o štatút dočasného pridelenia zamestnanca. „Čo sa týka výšky príplatku, to je ešte v štádiu riešenia,“ povedala Kliská. Podľa Valášikovej ide o štyroch lekárov a sedem sestier z UNB. Jeden pomáhajúci lekár je Národného onkologického ústavu (NOÚ).

Veľkú pomoc podľa hovorkyne NÚSCH poskytuje aj osem vojakov. Štyria majú sanitársky kurz a štyria vykonávajú pomocné práce.

Rumunskí zdravotníci aj pracovníci z UNB by mali na oddelení pomáhať do 21. marca.

(tasr)