Miroslav Urban: Kritizovať ministra zdravotníctva za uplynulý rok vlády je jednoduché, za rok sa však v dlhodobo zanedbanom rezorte zázraky urobiť nedajú.

Pripomenul, že perspektívne a ziskové súčasti zdravotnej starostlivosti sa presunuli do súkromnej sféry a štátu zostali zanedbané nemocnice s nedostatkom personálu. „Keď sa k tomuto žalostnému stavu slovenského zdravotníctva pridružila pandémia, katastrofa sa dala očakávať. Roky ignorácie zdravotníctva zo strany predchádzajúcich vlád viedli k stagnácii v zdravotníctve, či dokonca i k zhoršovaniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. A toto všetko má v priebehu jedného roka vyriešiť minister? Reálne to nie je možné,“ skonštatoval Urban.

Ministrovi možno podľa Urbana vyčítať premrhané leto minulého roku v príprave na epidémiu, nepresadenie tvrdého lockdownu už v decembri minulého roku, neefektívne celoplošné testovanie bez dôsledného dodržiavania karantény či bez uzavretia hraníc. „Pomalé zavádzanie liekov v terapii ochorenia COVID-19, chýbajúce odporúčania pre lekárov, zdĺhavé zavádzanie COVID automatu tiež neprispievajú k zvýšeniu dôvery v kompetentnosť predstaviteľov ministerstva. Improvizácia a chaos sa tak často javia ako jediné ‚plánové‘ postupy ministerstva,“ dodal Urban. Pozitívne však vníma aktuálnu dodávku vakcíny Sputnik V z Ruskej federácie.

Poukázal tiež na zlú komunikáciu premiéra aj ostatných predstaviteľov vlády. Doplnil, že v zdravotníctve má krajina obrovský deficit nielen materiálno-technický, ale i personálny. „Ministrovi prajem veľa zdravia, viacej odvahy a sily v neľahkej práci,“ uzavrel Urban.

(tasr)