Británia žiada ďalšie zasadnutie BR OSN týkajúce sa Mjanmarska. Podľa Číňanov existuje dohoda, že sa tak čoskoro stane.

Británia žiada, aby sa v piatok uskutočnilo ďalšie zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN týkajúce sa situácie po vojenskom prevrate v Mjanmarsku, ku ktorému došlo začiatkom februára. Pre agentúru AFP to v utorok uviedli diplomatické zdroje.

Stretnutie BR OSN sa má podľa návrhu Londýna konať v New Yorku v piatok o 15.00 h GMT za zatvorenými dverami, ako to bolo aj 2. februára – deň po vojenskom prevrate v krajine. BR OSN vtedy vyjadrila „hlboké znepokojenie“ nad pučom a vyzvala na prepustenie všetkých uväznených osôb vrátane líderky krajiny Aun Schan Su Ťij.

Čínska diplomatická misia pri OSN už v pondelok pre AFP uviedla, že prevláda „všeobecná dohoda medzi členmi BR, že čoskoro sa uskutoční stretnutie o Mjanmarsku“.

V Mjanmarsku naďalej pokračujú rozsiahle demonštrácie, ktoré sa konajú od prevratu z 1. februára, keď sa moci s tvrdeniami o volebných podvodoch chopila armáda. Tá následne uväznila predstaviteľov vlády vrátane líderky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina a na jeden rok v krajine vyhlásila výnimočný stav.

Bezpečnostné sily aj v utorok násilne zasahovali voči demonštrantom vo viacerých častiach krajiny. Polícia nasadila slzotvorný plyn, vodné delá, omračujúce granáty a gumové projektily. Zranenia utrpelo viacero ľudí v Rangúne a v meste Kale na severovýchode krajiny, kde došlo i k ostrej streľbe do davu protestujúcich.

Protesty sa vystupňovali uplynulú nedeľu, keď prišlo o život podľa OSN najmenej 18 ľudí a približne 30 ďalších bolo zranených.

(tasr)