Bývalý premiér Malajzie uviedol, že moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov za ich minulé masakre. Napísal to v reakcii na nedávne teroristické útoky vo Francúzsku. Tamojší prezident Emmanuel Macron sa zaviazal bojovať proti islamistickému extrémizmu v krajine. Jeho slová sa však nepáčili mnohým moslimom, pričom výnimkou nebol ani bývalý malajzijský predseda vlády Mahathir Mohamad.

Tento 95-ročný štátnik zverejnil na svojej internetovej stránke sériu zamyslení sa, v ktorých odkazuje na súčasné dianie vo Francúzsku. V stati nazvanej Rešpektujte ostatných píše v 13 bodoch svoje postrehy o nedávnych útokoch v krajine galského kohúta, ako aj o prístupe francúzskych úradov.

Sám podotýka, že neschvaľuje čin 18-ročného čečenského mladíka, ktorý na predmestí Paríža odrezal hlavu učiteľovi, pretože ten ukazoval svojim žiakom karikatúry islamského proroka Mohameda. Bývalý premiér však podotýka, že podľa neho sa sloboda slova nevzťahuje na právo urážať iných ľudí.

Zdôrazňuje, že aj keď Malajzia prijíma myšlienky zo Západu, krajina má svoje vlastnú kultúru a špecifiká. Kritizoval napríklad spôsob, akým sa ženy na Západe obliekajú: „Za tie roky sa odhaľuje viac a viac častí tela. Dnes len malá nitka zakrýva tie najtajnejšie miesta, to je všetko. Popravde, mnohokrát sú ženy na Západe na niektorých plážach úplne nahé.“

Právo trestať?

Politik kritizoval, že za útoky vo Francúzsku môže islamizmus, ako to hovorí francúzsky prezident.

„Macron ukazuje, že nie je civilizovaný. Je veľmi primitívne viniť islam a moslimov zo zabitia urážlivého učiteľa,“ tvrdí Mohamad s tým, že zabíjajú nahnevaní ľudia. Podľa neho podobne počas svojich dejín zabili aj Francúzi milióny moslimov.

Preto vraj majú moslimovia právo „byť nahnevaní a zabiť milióny Francúzov za ich minulé masakre“.

„Keďže ste obvinili všetkých moslimov a ich vieru z toho, čo vykonala jedna nahnevaná osoba, moslimovia majú právo trestať Francúzov. Bojkot nemôže kompenzovať neprávo, ktoré Francúzi konajú za posledné roky,“ dodal Mohamad.

(Juraj Orolín)