Pápež František v stredu vymenoval svojho nového osobného lekára. Stal sa ním taliansky odborník na zdravotnú starostlivosť o seniorov Roberto Bernabei. S odvolaním sa na oznámenie Vatikánu o tom informovala agentúra AFP.

Bernabei (69) vedie oddelenie geriatrie a liečebnej rehabilitácie na známej rímskej klinike Gemelli, kde sa tradične liečia pápeži a ďalší vysokopostavení predstavitelia Vatikánu.

Predchádzajúci pápežov osobný lekár Fabrizio Soccorsi zomrel 9. januára vo veku 78 rokov. Trpel rakovinovým ochorením, ale zomrel na komplikácie spojené s ochorením COVID-19. Pápežovým lekárom bol od roku 2015.

Františkov zdravotný stav je podľa lekárov relatívne dobrý, a to aj napriek vysokému veku a skutočnosti, že mu ešte v mladosť museli vyoperovať časť pľúc. V januári bol 84-ročný pápež nútený pre bolestivý ischias zrušiť svoju účasť na niekoľkých omšiach a iných verejných podujatiach.

V januári Františka zaočkovali vakcínou proti covidu. Očkovaniu sa podrobil aj jeho predchodca na Petrovom stolci, emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý žije v kláštore vo vatikánskych záhradách.

(tasr)