V Španielsku odstránili poslednú sochu diktátora Franca v enkláve Melilla. Jej odstránenie nesprevádzalo žiadne okázalé podujatie.

V severoafrickej španielskej enkláve Melilla odstránili v utorok poslednú sochu niekdajšieho diktátora Francisca Franca na území Španielska. Informovala o tom agentúra Reuters.

Socha generála bola umiestnená pri vstupnej bráne do Melilly. Jej odstránenie nesprevádzalo žiadne okázalé podujatie, priblížil Reuters.

Sochu postavili v roku 1978, teda tri roky po generálovej smrti, aby pripomínala úlohu veliteľa španielskej légie, ktorej sa Franco zhostil počas tzv. rífskej vojny proti berberským kmeňom z Maroka z 20. rokov 20. storočia.

Miestni zákonodarcovia v pondelok schválili odstránenie sochy so slovami, že ide o „jedinú sochu venovanú diktátorovi, ktorá ešte stojí na verejnom priestranstve v Európe“.

Proti tomuto kroku sa ako jediná ohradila španielska krajne pravicová strana Vox. Argumentovala tým, že socha bola postavená na počesť Francových vojenských zásluh počas jeho pôsobenia v španielskej légii a nie, aby oslavovala jeho diktatúru, takže neporušovala zákon o historickej pamäti.

Tento zákon, schválený v Španielsku v roku 2007, nariaďuje, aby boli z verejných miest odstránené všetky symboly Francovej éry.

(tasr)