Zodpovednosť za útok na konvoj vozidiel OSN nesie povstalecká skupina rwandských Hutuov, vyhlásila vláda Konžskej demokratickej republiky.

Konžská demokratická republika (KDR) vyhlásila, že zodpovednosť za pondelkový útok na konvoj vozidiel OSN nesie povstalecká skupina rwandských Hutuov. K prepadu došlo v pondelok na východe KDR a o život pri ňom prišli traja ľudia. Medzi obeťami je aj taliansky veľvyslanec Luca Attanasio, informovala agentúra AFP.

„Konvoj Svetového potravinového programu (WFP) sa stal obeťou ozbrojeného útoku príslušníkov Demokratických síl za oslobodenie Rwandy“ (FDLR), uvádza sa vo vyhlásení ministerstva vnútra KDR s tým, že štyria ďalší ľudia sa stali obeťou únosu. Jeden z nich sa už medzičasom našiel.

Podľa diplomatického zdroja citovaného agentúrou AFP 43-ročný taliansky veľvyslanec bol pri útoku vážne „postrelený do brucha“ a „v kritickom stave“ evakuovaný do nemocnice v Gome. Attanasio bol veľvyslancom v KDR od októbra 2019, ako diplomat v tejto krajine pôsobil od roku 2017.

Hovorca armády KDR v regióne Severné Kivu, Guillaume Djike, potvrdil, že o život prišli ešte dvaja ľudia. Podľa portálu France24 ide o vodiča auta a osobného strážcu veľvyslanca.

K incidentu došlo na území národného parku Virunga, na mieste ležiacom asi 20 kilometrov severne od Gomy, hlavného mesta provincie Severné Kivu, ktorú už viac ako 25 okov sužujú násilnosti ozbrojených skupín.

Národný park Virunga bol založený v roku 1925, je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a je domovom asi štvrtiny svetovej populácie kriticky ohrozených horských goríl.

Posledných 25 rokov východná časť KDR zažíva ozbrojené potýčky medzi skupinami bojujúcimi o kontrolu nad miestnymi bohatými náleziskami nerastov.

(tasr, min)