Sýria zaregistrovala ruskú vakcínu Sputnik V a povolila jej použitie na svojom území. Sýria je súčasťou globálnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je urýchliť vývoj a výrobu testov, liečby a vakcín proti chorobe COVID-19.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) spolu s Detským fondom OSN (UNICEF) a Globálnou alianciou pre vakcíny a očkovanie (GAVI) deklarovali zámer podporiť Sýriu pri získavaní vakcín tak, aby ju spočiatku dostali najmenej tri percentá sýrskej populácie. Cieľom je do konca tohto roku zaočkovať ďalších 20 percent obyvateľov Sýrie.

V oblastiach Sýrie, ktoré sú pod kontrolou vlády, bolo zaznamenaných 15.179 infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 a 998 súvisiacich úmrtí. Územia pod samosprávou Kurdov, ktoré ležia na severovýchode krajiny, evidujú 8600 prípadov a 311 úmrtí, zatiaľ čo na severozápade Sýrie – ovládanom protivládnymi povstalcami – figuruje v štatistikách 21.121 nakazených a 408 úmrtí.

Vakcína Sputnik V je momentálne schválená na núdzové použitie v 31 krajinách sveta vrátane Ruska, Mexika, Argentíny, Bolívie, Iránu a jediného štátu EÚ – Maďarska. V Európe sa ňou očkuje aj v Srbsku a srbskej entite v Bosne a Hercegovine. Rokovania o dodávke vakcíny Sputnik V začalo s Ruskom viesť aj Chorvátsko.

(tasr)