Polícia vyzýva na opatrnosť pri asistovanom sčítaní. Osobám, ktoré sa nevedia elektronicky sčítať samy, odporúča požiadať o pomoc iba svojich príbuzných, známych. Pripomína, že od 1. apríla sa bude možné sčítať aj na kontaktných miestach alebo požiadať o mobilného asistenta. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Iniciatíva na sčítanie musí prísť vždy z vašej strany, a to buď sčítaním sa elektronicky, návštevou na to určeného miesta, alebo požiadaním asistenta o pomoc telefonicky z vašej strany a dohodnutím presného času návštevy a mena skutočného asistenta,“ upozornil Slivka. Voči neznámym osobám, ktoré chcú pomôcť so sčítavaním, treba byť preto obozretní a nekomunikovať s nimi.

Polícia odporúča obyvateľom, aby sa pri asistenčnom sčítaní dostavili na zriadené kontaktné miesta. Ďalšou možnosťou je požiadať o mobilného asistenta. Stanovuje ich obec alebo mesto. Budú sa povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu. V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta, aby podvodníkom zabránili kontaktovaniu pod zámienkou, že sú mobilní asistenti alebo inej pomoci pri sčítaní.

„Podvodníkom nejde o pomoc, ale o to, aby sa dostali do príbytku obete a okradli ju o cennosti a peniaze. Nepohrdnú ani osobnými dokladmi, ktoré by mohli zneužiť,“ vysvetlil Slivka.

Polícia preto radí v žiadnom prípade nevpúšťať cudzie osoby do obydlia. Pri podozrení z podvodného konania neznámymi osobami pri sčítaní treba okamžite kontaktovať políciu na čísle 158.

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát vo svojej histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické. Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť na webe scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021. Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

(tasr)