Nárast antisemitských zločinov v Nemecku je hanebný, tvrdí splnomocnenkyňa vlády. V krajine sa blíži výročie 1700 rokov existencie židovskej komunity.

Splnomocnenkyňa nemeckej vlády pre migráciu, utečencov a integráciu Annette Widmannová-Mauzová označila v sobotu rastúci počet antisemitských zločinov spáchaných v Nemecku za „hanbu“. Vyjadrila sa takto v čase, , uviedla agentúra DPA.

Život židovskej komunity je „energický, rozmanitý a je neoddeliteľnou súčasťou našej krajiny“, uviedla Widmannová-Mauzová. Túto skutočnosť označila za dôvod na oslavu, a ako aj chvíľu vhodnú k pokore a vďačnosti. „Je o to hanebnejšie, že sme boli v roku 2020 svedkami ďalšieho nárastu antisemitských trestných činov,“ uviedla.

Rok 1700. výročia existencie židovskej komunity v Nemecku sa oficiálne začína v nedeľu, pripomína DPA.

Antisemitské trestné činy spáchané v Nemecku dosiahli v roku 2020 svoje historické maximum. Podľa predbežných údajov nemeckého ministerstva vnútra bolo v minulom roku v Nemecku spáchaných až 2275 trestných činov súvisiacich s antisemitizmom. O rok skôr ich bolo 2032.

Widmannová-Mauzová vyhlásila, že židovská história, kultúra aj viera sú „neoddeliteľnou súčasťou Nemecka“. „Aj 76 rokov po šoa musíme so všetkou silou postaviť za súdržnosť a rozmanitosť v našej krajine a rozhodne bojovať proti antisemitizmu a rasizmu,“ povedala. Život židovskej komunity musí byť podľa jej slov bezpečnou a samozrejmou súčasťou života v Nemecku. „Len tak môže byť naša krajina úplná,“ dodala.

(tasr, bop)