V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Informoval o tom Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Nebezpečenstvo je podľa Biskupiča veľmi lokálne a limitované na žľaby a muldy, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. „Hlavný lavínový problém je nový, vetrom previaty sneh uložený na tvrdom podklade vo forme dosiek a vankúšov. Ich uvoľnenie je možné už pri malom zaťažení, a to hlavne na strmých až veľmi strmých svahoch,“ priblížil.

Kritické sú miesta pod sedlami a závery dolín pod hrebeňovými partiami. „Najmä tam, kde sa prudko mení sklon alebo výška vetrom ubitého snehu. Vetrom nafúkané dosky a vankúše sú krehké a len slabo zviazané s podkladom. Popoludní sa pri oteplení očakávajú na slnkom osvietených svahoch spontánne lavíny a splazy z mokrého snehu,“ upozornil Biskupič.

Ráno bolo na horách polojasno až jasno, miestami vo východnej polovici hmla. Ranné teploty boli v rozmedzí od mínus 11 do mínus troch stupňov Celzia. Fúkal prevažne západný až severozápadný vietor s rýchlosťou do 10 metrov za sekundu.

(tasr, min)