Bieloruský Vyšetrovací výbor dospel k záveru, že prvú obeť protestov, ktoré v krajine vypukli vlani v auguste po prezidentských voľbách, zabili bezpečnostné zložky. Vo veci smrti 34-ročného obyvateľa Minska Aľaxandra Tarajkovského, ktorý zomrel 10. augusta 2020 – v druhý deň protestov – však SKRB odmietol začať trestné stíhanie.

Výsledky inšpekcie a preverovania incidentu zverejnil podľa spravodajského portálu BelTa šéf SKRB Ivan Naskevič.

Naskevič tvrdí, že v čase svojej smrti bol Tarajkovskij „v stave silnej intoxikácie alkoholom“ a odišiel od davu demonštrantov smerom k policajtom. Tí vnímali jeho konanie ako „reálnu hrozbu pre svoj život a zdravie“, keďže mali „operatívne informácie o možných teroristických útokoch“ a o tom, že „demonštranti majú výbušniny“.

Preto „z bezpečnej vzdialenosti“ použili proti Tarajkovskému nesmrtiace zbrane. „V dôsledku série tragických okolností sa však ukázalo, že jedna z rán“ spôsobila mužovi zranenie, ktorému na mieste podľahol.

Naskevič tvrdí, že bezpečnostné sily konali v súlade so zákonom.

Vo svojom vyhlásení Naskevič nespomenul verziu ministerstva vnútra, že Tarajkovskij zomrel, keď mu v rukách vybuchla po domácky vyrobená nálož pri výbuchu bomby, ktorú chcel údajne hodiť smerom k policajtom.

Platforma BYPOL združujúca bývalých pracovníkov bieloruských bezpečnostných zložiek v januári zverejnila zvukový záznam prejavu pripisovaného námestníkovi bieloruského ministra vnútra Mikalaja Karpiankova. Podľa neho Tarajkovskij zomrel, keď mu hrudník zasiahol gumový projektil.

Posledné minúty jeho života sú zachytené na videu, ktoré bolo už v lete minulého roku zdieľané na sociálnych sieťach. Na záveroch vidno, ako sa Tarajkovskij približuje k policajtom, ale má prázdne ruky.

(tasr)