Zahraničným diplomatom pôsobiacim v Rusku bola ponúknutá možnosť dať sa zaočkovať ruskou vakcínou Sputnik V. Nie všetci sa však rozhodli túto ponuku využiť. Informovala o tom v piatok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Mnohí diplomati sa riadia rozhodnutiami prijatými vládami vo svojich krajinách, ale zástupcovia štátov, kde je ruská vakcína schválená, sa v Rusku očkovať dali.

Podľa denníka Kommersant ide o zamestnancov diplomatických misií krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

Európania a Američania nie sú v postoji k ponuke Ruska takí jednotní. Napríklad taliansky veľvyslanec v Rusku Pasquale Terracciano bol zaočkovaný ešte predtým, ako dostal v nóte z ruského rezortu diplomacie ponuku na podanie ruskej vakcíny. Jeho americký kolega John Sullivan svoje odmietnutie Sputnika V vysvetlil, že nechce brať dávku vakcíny, ktorú by mohol dostať ruský občan.

Ruská vakcína Sputnik V bola schválená v 25 krajinách sveta, približuje Echo Moskvy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ani americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ju zatiaľ neodobrili.

Denník The Washington Post informoval že mnohí americkí diplomati by aj chceli byť očkovaní Sputnikom V, ale lekári pracujúci na veľvyslanectve ich upozorňujú, že ich poistenie im nebude pokrývať náklady na liečbu prípadných nežiaducich účinkov po očkovaní.

Samotné ministerstvo zahraničných vecí USA očkovanie ruskou vakcínou svojim zamestnancom neodporúča, ale uznáva ich právo prijímať vlastné rozhodnutia týkajúce sa svojho zdravia, keďže pandémia choroby COVID-19 si vyžiadala už viac ako 2,4 milióna obetí.

(tasr)