Zákon o eutanázii poslal portugalský prezident na preskúmanie ústavnému súdu. Myslí si, že môže spôsobiť právnu neistotu.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa vo štvrtok ústavný súd požiadal, aby preskúmal parlamentom prijatý zákon, ktorý umožňuje eutanáziu a asistovanú samovraždu pre nevyliečiteľne chorých a ťažko zranených pacientov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Prezident vo vyhlásení uviedol, že legislatíva sa javí ako „príliš nepresná“ a môže spôsobiť „právnu neistotu“.

Portugalský parlament 29. januára výraznou väčšinou schválil konečné znenie návrhu zákona, ktorý nasledoval po takmer rok trvajúcich diskusiách. Návrh zákona potom putoval k prezidentovi, ktorý mal rozhodnúť, či ho schváli, vetuje alebo pošle na preskúmanie ústavnému súdu.

Rebelo de Sousa povedal, že návrh zákona nastoľuje sériu otázok o ústavnosti „takej zložitej a kontroverznej témy“. Podľa portugalskej ústavy je ľudský život „posvätný“, hoci v krajine je od roku 2007 povolené umelé prerušenie tehotenstva.

Parlament môže druhým hlasovaním prezidentské veto prelomiť.       Eutanázia znamená, že lekár priamo podáva pacientovi smrteľné lieky, zatiaľ čo samovražda s lekárskou pomocou je, keď si pacient podá smrtiacu látku sám pod lekárskym dohľadom, píše AP.

Eutanáziu a asistovanú samovraždu povoľuje niekoľko ďalších krajín Európskej únie.

(tasr)