EÚ poskytla tri milóny eur na humanitárnu pomoc ľuďom z Náhorného Karabachu. Oznámila to Európska komisia.

Dodatočná humanitárna pomoc vo výške troch miliónov eur je pre osoby a vysídlencov z regiónov postihnutých nedávnym ozbrojeným konfliktom v Náhornom Karabachu. Komisia spresnila, že od obnovenia ozbrojených akcií v septembri 2020 už EÚ zmobilizovala humanitárnu pomoc v celkovej výške 6,9 milióna eur.

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v tejto súvislosti uviedol, že po ukončení nepriateľských akcií je humanitárna kríza v tomto regióne „zúfalá“ a v súčasnosti ju zhoršujú aj kruté zimné klimatické podmienky a pandémia koronavírusu.

„EÚ vystupňovala svoju podporu pre obyvateľov z oblastí postihnutých konfliktom. Pomôže zabezpečiť núdzové dodávky pre tých, ktorí to najviac potrebujú,“ vysvetlil Lenarčič v správe pre médiá.

Nová finančná podpora pomôže humanitárnym partnerom EÚ pri zabezpečení dodávok potravín, prístreškov, zimného oblečenia a ďalších základných potrieb, ako aj základných zdravotníckych služieb a psychosociálnej podpory pre vojnou postihnuté obyvateľstvo.

Komisia zdôraznila, že humanitárne financovanie EÚ sa poskytuje v súlade s humanitárnymi zásadami ľudskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti.

Nedávna vojenská konfrontácia medzi Arménskom a Azerbajdžanom, ktorá trvala šesť týždňov, spôsobila veľké materiálne straty a škody, obete na životoch a presídľovanie veľkých skupín obyvateľstva.

(bop, tasr)