Ministerstvo obrany SR registruje záujem pár desiatok lekárov z Rakúska, ktorí by mohli prísť pomôcť do slovenských nemocníc zvládnuť súčasnú pandemickú situáciu. Po predpoludňajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Každý ďalší záujem budeme vnímať pozitívne,“ povedal. Upozornil zároveň, že žiadaná pomoc sa týka zahraničných špecialistov, ktorí môžu pomôcť na oddeleniach intenzívnej medicíny. „Nejde o to, že nemáme dostatok lekárov, potrebujeme však pomoc v prípade špecialistov na urgentné a špecializované oddelenia,“ zdôraznil.

Zároveň si nemyslí, že zahraniční zdravotníci budú musieť na Slovensku zotrvať dlho. „Nepredpokladám dlhodobé pôsobenie, bude sa odvíjať od toho, ako sa nám bude vracať zdravotnícky personál, ktorý je v súčasnosti v karanténe, prípadne PN,“ povedal.

Vláda v stredu (17. 2.) schválila žiadosť Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia. Ráta sa s príchodom desiatich lekárov a 25 sestier zo zahraničia. Zdravotníci by mali poskytnúť starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 na lôžkach oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny alebo jednotiek intenzívnej starostlivosti. V prípade zhoršenia situácie ministerstvo očakáva zvýšenie počtu zahraničných zdravotníkov.

(tasr)