Brazílske mesto Serrana začalo s očkovaním celej svojej dospelej populácie. Úrady si tým overia vplyv vakcinácie na pandémiu.

Brazílske mesto Serrana začalo v stredu vakcinačnú kampaň, ktorej cieľom je zaočkovať celú jeho dospelú populáciu. Informovala o tom agentúra AFP.

Zaočkovanie 30.000 z celkového počtu 50.000 obyvateľov mesta miestnym úradom podľa AFP umožní analyzovať vplyv vakcinácie na pandémiu koronavírus SARS-CoV-2. Mesto Serrana zaznamenalo viac ako 2300 prípadov nákazy a 52 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.

Serrana leží na juhovýchode krajiny v štáte Sao Paulo. V období najbližších dvoch mesiacov má každý obyvateľ dostať dve dávky vakcíny CoronaVac od čínskej spoločnosti Sinovac. Výnimku majú tehotné a dojčiace ženy.

Na očkovanie bolo vyčlenených približne 60.000 dávok vakcíny. Trvať bude viac ako 1,5 roka a zamestná vyše 500 ľudí.

Zdravotnícke úrady očakávajú, že budú môcť skúmať rýchlosť šírenia sa vírusu, správanie jeho nových variantov či počet ľudí, ktorých je potrebné zaočkovať, aby sa zastavilo šíreniu vírusu.

V Brazílii bola okrem čínskej vakcíny schválená na použitie i očkovacia látka vyvinutá britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. V tejto krajine zatiaľ zaočkovali viac ako 5,5 milióna ľudí, čo predstavuje 2,6 percenta z viac ako 210 miliónov obyvateľov obyvateľstva.

Brazília patrí medzi pandémiou najviac postihnuté krajiny na svete. Od jej začiatku tam zaznamenali takmer desať miliónov prípadov nákazy a viac ako 240.000 úmrtí.

(tasr)