Merkelová hovorila s iránskym prezidentom Rúháním o jadrovej dohode. Porušenia dohody znamenajú rýchlejší postup Iránu k vytvoreniu atómovej bomby, pričom júnové prezidentské voľby v Iráne sú hlavným rizikovým faktorom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu v zriedkavom telefonickom rozhovore s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním vyjadrila svoje „znepokojenie“ nad nedodržiavaním jadrovej dohody z roku 2015 zo strany Teheránu. Povedala tiež, že „teraz nastal čas na pozitívne signály, ktoré vytvárajú dôveru a zvyšujú šance na diplomatické riešenie“, dodal.

Výzva prišla v predvečer náročných rozhovorov troch európskych krajín a Spojených štátov o tom, ako zachrániť dohodu zameranú na obmedzenie iránskeho jadrového programu. Šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian bude v Paríži hostiť svojho nemeckého a britského kolegu, americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa k stretnutiu pripojí prostredníctvom videokonferenčného hovoru.

Traja európski signatári chcú dohodu, od ktorej bývalý americký prezident Donald Trump odstúpil v roku 2018, oživiť. Administratíva Trumpovho nástupcu Joea Bidena uviedla, že ak sa Teherán vráti k dodržiavaniu predpisov, mohla by sa opäť pripojiť.

Dohoda oficiálne nazvaná Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) bola založená na tom, že Irán poskytne záruky, že nevyrobí jadrové zbrane, výmenou za postupné uvoľňovanie medzinárodných sankcií. Opätovné uvalenie sankcií po Trumpovom odstúpení od dohody však viedlo Teherán k odvetným opatreniam v podobe opakovaného porušenia jadrovej dohody.

(tasr)