Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v stredu uviedol, že Európsky súd pre ľudské práva Rusku nariadil, aby ho okamžite prepustilo z väzenia z dôvodu možného ohrozenia jeho života.Informovala o tom agentúra AFP.

Navaľnyj na svojom blogu zverejnil kópiu rozhodnutia súdu, podľa ktorého „má byť s okamžitou platnosťou prepustený“. ESĽP pre AFP potvrdil toto rozhodnutie, ktoré má byť čoskoro zverejnené.

Navaľnyj, najvýznamnejší domáci kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, sa 17. januára po liečení z otravy vrátil z Nemecka do Ruska. Okamžite po prílete ho zadržali a následne umiestnili do väzby. Neskôr 2. februára mu súd zmenil triapolročný podmienečný trest v kauze Yves Rocher na nepodmienečný. Navaľnyj by tak mal vo väzení stráviť dva roky a osem mesiacov po odpočítaní času stráveného v domácom väzení počas vyšetrovania kauzy.

Zadržanie a odsúdenie Navaľného podnietili v Rusku vlnu protestov. Použitie sily pri potlačení úradmi nepovolených masových zhromaždení na jeho podporu vyvolalo aj rázne odsúdenie zo strany Západu a úvahy o uvalení sankcií voči Moskve.

(tasr)