Český minister zdravotníctva Jan Blatný navrhuje v boji s koronavírusom SARS-CoV-2 uvedomelý prístup ľudí namiesto ďalších obmedzení. Takisto upozornil na vysoké počty hospitalizovaných a šírenie tzv. britského variantu vírusu. Informoval o tom v stredu spravodajský server Novinky.cz.

„Plošné opatrenia nefungujú, pokiaľ nie sú dodržiavané na individuálnej úrovni,“ povedal Blatný na stredajšej tlačovej konferencii. „Myslíme si, že riešením je uvedomelý prístup každého z nás namiesto nejakých ďalších plošných reštrikcií,“ dodal.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Blatného so skupinami expertov, opozíciou i Poslaneckou snemovňou Parlamentu ČR rokuje o tom, akým spôsobom stabilizovať situáciu bez ďalších reštriktívnych opatrení. „Jedinou možnosťou je spoľahnúť sa na to, že ľudia, ktorí môžu o sebe rozhodovať, sa rozhodnú správne,“ povedal.

Minister zdravotníctva takisto povedal, že epidemická situácia v krajine nie je dobrá. Nemocnice stále čelia vysokému počtu hospitalizovaných a nedostatku personálu. Nemôžu preto poskytovať starostlivosť všetkým, ktorí by to potrebovali.

Nákazlivejšia tzv. britská mutácia koronavírusu sa podľa odborníkov vyskytuje v asi 40 percentách prípadov nákazy v ČR, píšu Novinky.cz. V priebehu dvoch alebo troch týždňov môže byť podľa Blatného v celej krajine rovnako vážna situácia, ako je teraz v okresoch Cheb, Sokolov a Trutnov, ktoré sú od minulého týždňa uzavreté.

Česká vláda v nedeľu 14. februára na základe žiadosti hajtmanov vyhlásila na dva týždne v celej Českej republike núdzový stav. Nadviazala tak na núdzový stav, ktorý bol v platnosti do nedele, no Poslanecká snemovňa na mimoriadnej schôdzi (11. februára) neschválila jeho predĺženie.

Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil v stredu povedal, že senátorský klub jeho Občianskej demokratickej strany (ODS) sa v súvislosti s novým núdzovým stavom obráti na Ústavný súd.

Podľa Vystrčila bol postup vlády pri vyhlásení núdzového stavu protiústavný.

(tasr)