Prioritou novej talianskej vlády bude boj proti hospodárskej kríze spôsobenej pandémiou nového koronavírusu a obnova krajiny.Povedal to počas stredajšieho prejavu v talianskom Senáte, hornej komore parlamentu, dezignovaný premiér Mario Draghi.

Široká koalícia je podľa Draghiho prejavom „pocitu zodpovednosti (politických) strán“, ktoré sú v záujme krajiny pripravené konštruktívne spolupracovať. „Táto vláda vzniká v núdzovej situácii. Sme občanmi štátu, ktorý nás vyzýva, aby sme v boji s pandémiou nestrácali čas,“ cituje Draghiho agentúra APA.

Koronavírusová kríza predstavuje pre Taliansko možnosť na obnovu, tak ako tomu bolo aj po druhej svetovej vojne. „Dnes máme – rovnako ako vlády v povojnovom období – možnosť, či skôr povinnosť, znova začať s obnovou krajiny,“ povedal Draghi podľa agentúry AFP.

Draghi, bývalý šéf Európskej centrálnej banky, prisľúbil, že jeho vláda sa bude zasadzovať za zrýchlenie tempa očkovania – posilniť by sa mali kapacity nemocníc a pomáhať by mala i armáda. Vyslovil sa za návrat detí do škôl a predĺženie školského roka.

Strategickými cieľmi novej vlády sú inovácie, digitalizácia, ekológia, vzdelávanie, sociálna spravodlivosť a posilnenie zdravotníckeho systému. Za významné body vládneho programu považuje Draghi aj podporu mládeže a ľudského kapitálu. Poukázal na dôležitosť rovnosti príležitostí a podporu medzigeneračnej solidarity. Draghi zdôraznil, že Taliansko sa chce zasadzovať za čoraz užšiu integráciu v EÚ.

V stredu neskoro večer by mali senátori hlasovať o vyslovení dôvery jeho vláde, vo štvrtok je na rade dolná komora parlamentu. Ide o formalitu, keďže Draghi má v oboch komorách dostatočnú podporu.

Politická kríza vypukla v Taliansku začiatkom januára, keď expremiér Matteo Renzi stiahol svoju stranu Italia Viva (IV) z vládnej koalície. Vláda premiéra Giuseppeho Conteho, ktorá pôsobila od septembra 2019, tým prišla o parlamentnú väčšinu a 26. januára podala demisiu.

(tasr)