Eurokomisia potvrdila, že farmaceutická spoločnosť Moderna vo februári dodá do EÚ menej vakcín. V marci sa tempo dodávok vráti na normálne hodnoty.

„Boli sme informovaní o určitom oneskorení dodávok, čo však bude vykompenzované v priebehu marca,“ opísala hovorkyňa Eurokomisie Vivian Loonelová.      situáciu bez spresnenia, o aký veľký počet oneskorených dávok vakcín pôjde.

Ide v poradí už o tretie prerušenie dodávok vakcín proti COVID-19 na trh EÚ po tom, ako v januári najskôr konzorcium Pfizer/BioNTech dočasne znížilo počet dodávaných vakcín a neskôr spoločnosť AstraZeneca oznámila, že v prvom štvrťroku 2021 dodá Únii len 40 miliónov dávok vakcín, čo je zníženie pôvodne dohodnutého množstva o takmer polovicu.

Európska komisia, ktorá v mene členských štátov EÚ rokovala o uzavretí zmlúv s výrobcami vakcín, zatiaľ nezverejnila harmonogram dodávok vakcín dohodnutý v týchto zmluvách, oznámila iba celkový počet dávok – 18 milión dávok v januári, 33 miliónov vo februári a 55 miliónov v marci.

Farmaceutické spoločnosti by v druhom štvrťroku 2021 mali dodať 300 miliónov očkovacích dávok, čo by sa podľa stanoviska EK mohlo ešte zvýšiť, ak dovtedy bude povolená v EÚ aj jednodávková vakcína od firmy Johnson & Johnson.

(bop, tasr)