Poľsko bude ďalej zvyšovať počet príslušníkov svojich ozbrojených síl z dôvodu potenciálnej vojenskej hrozby zo strany Ruska. Uviedol to v pondelok poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, ktorého citovala agentúra PAP.

Poľská vláda je podľa Blaszczaka „znepokojená“ vojenskými agresiami, ktoré Rusko podniklo v priebehu posledných dvoch desaťročí v Gruzínsku a na Ukrajine. Svojho ruského suseda v tejto spojitosti Varšava považuje za vážnu bezpečnostnú hrozbu.

Šéf poľského rezortu obrany pripomenul, že od roku 2015, kedy moc v krajine prebrala strana Právo a spravodlivosť (PiS), počet členov tamojšej armády vzrástol z 95.000 na 135.000. Početný stav armády by sa mal podľa neho ďalej zvyšovať.

Ruská agresia voči susedným krajinám je podľa ministra dôvodom, prečo Poľsko taktiež modernizuje svoje ozbrojené sily a posilňuje spoluprácu s armádou USA. Transatlantická spolupráca je podľa neho potrebná na to, aby sa Poľsko „dokázalo obrániť proti potenciálnemu agresorovi“.

Blaszczak v tejto súvislosti ocenil prvé kontakty s novým ministrom obrany USA Lloydom Austinom. Dodal, že americký rezortný kolega prijal jeho pozvanie na návštevu Poľska a on sám sa chystá na pracovnú cestu do Pentagónu.

(tasr)