Sýrska armáda v pondelok oznámila, že protivzdušná obrana krajiny zachytila nad hlavným mestom Damask izraelské rakety. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že môže ísť o najnovší útok v rámci bombardovania iránskych cieľov v Sýrii, zintenzívneného v posledných dvoch mesiacoch. Sýrske štátne médiá neposkytli detaily o tom, čo izraelské vzdušné sily zasiahli. Izraelské lietadlá preleteli ponad Golanské výšiny, aby útočili na ciele na okraji Damasku, uviedla armáda. O obetiach sa nezmienila, dodala však, že väčšinu rakiet zostrelila protivzdušná obrana.

Obyvatelia Damasku podľa Reuters uviedli, že svedkovia počuli hlasné výbuchy na južnom okraji mesta v oblasti, kde sú umiestnené Iránom podporované milície. Podľa dezertéra zo sýrskej armády nálet zasiahol armádnu divíziu v meste Kiswa v tejto oblasti. Izraelská armáda sa k najnovšiemu útoku zatiaľ nevyjadrila. Jej vysokopostavení predstavitelia však priznali vystupňovanie útokov vnútri Sýrie, zameraných na ukončenie vojenskej prítomnosti Teheránu v tejto krajine.

Náčelník izraelského generálneho štábu Aviv Kochavi koncom vlaňajška oznámil, že raketové útoky jeho krajiny spomalili upevňovanie prítomnosti Iránu v Sýrii, keď tam v roku 2020 zasiahli viac než 500 cieľov. Západné spravodajské zdroje uvádzajú, že vojenský vplyv Iránu v Sýrii sa v posledných rokoch rozšíril, v dôsledku čoho Izrael zintenzívnil snahy zabrániť Teheránu, svojmu úhlavnému nepriateľovi, vo vytvorení väčšej stálej vojenskej prítomnosti pri svojej hranici.

Iránske zástupné milície, vedené libanonským Hizballáhom, majú v súčasnosti rozhodujúci vplyv v rozľahlých oblastiach východnej, južnej a severozápadnej Sýrie, ako aj na viacerých predmestiach Damasku. Kontrolujú aj libanonsko-sýrske pohraničné oblasti, približuje Reuters.

(tasr)