Príčinou teroristického útoku v Nice sú predsudky Európanov, ktorí nepodporujú medzináboženský a medzikultúrny dialóg, myslí si portugalský biskup pôsobiaci v Porte.

Vo štvrtok sa vo francúzskom Nice odohral teroristický útok, pri ktorom zomreli traja ľudia. Útočníkom bol 21-ročný Tunisan, ktorý sa v Európe vylodil len minulý mesiac. Podľa britskej televízie Sky news si to po príchode do Nice namieril rovno do baziliky Notre Dame, kde zabil troch ľudí a jednej z obetí odrezal hlavu.

Tragédia si vyžiadala kritiku zo strany francúzskych politikov. Starosta mesta Christian Estrosi tento čin označil za prejav „islamofašizmu,“ podľa prezidenta Emmanuela Macrona ide o útok na Francúzov a katolíkov a premiér Jean Castex zvýšil stupeň bezpečnostnej výstrahy v krajine na najvyšší stupeň.

Iný názor na sociálnej sieti Twitter zaujal portugalský biskup Manuel Linda. „Včerajší útok na katedrálu v Nice nie je bojom islamu proti kresťanstvu: Je výsledkom predsudkov tých Európanov, ktorí nielenže nepodporujú medzikultúrny a medzináboženský dialóg, ale sú vždy pripravení obviňovať náboženstvá“.