Rozhodnutia miest o otváraní škôl – na severovýchode Slovenska sú rôzne Mesto Bardejov ani Sabinov svoje školy zatiaľ neotvoria, rozhodnú o tom v pondelok (8. 2.). Svidník a Stropkov ich prevádzku spustí. Pre TASR to potvrdili jednotlivé samosprávy.

Mesto Bardejov otvorí materské školy (MŠ) a prvý stupeň základných škôl (ZŠ) vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti najskôr v utorok (9. 2.).

„V spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) vyhodnocujeme výsledky sobotňajšieho (6. 2.) testovania na ochorenie COVID-19, súvisiaceho s návratom do škôl.

Čakáme aj na stanovisko týkajúce sa rozsahu výskytu britskej mutácie nového koronavírusu.

Tiež zisťujeme záujem rodičov. V pondelok by malo byť známe konečné stanovisko, či školy otvoríme,“ povedal pre TASR primátor mesta Boris Hanuščak.

Zatiaľ nie je definitívne známe ani to, či sa v najbližších dňoch otvoria školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Sabinov.

„Vzhľadom na informácie z mobilných odberných miest v meste o stúpajúcej miere pozitivity sa prijal záver, že o otvorení škôl sa rozhodne v pondelok, po vyhodnotení výsledkov plošného testovania počas víkendu, s predpokladom ich otvorenia od 9. februára,“ uvádza radnica na svojej webovej stránke.

Mesto Svidník svoje školy aj vzhľadom na priaznivý epidemiologický vývoj od pondelka otvorí, pre TASR to potvrdila hovorkyňa mesta Kristína Tchirová.

Ako pripomenula, od piatka (5. 2.) do nedeľňajšieho popoludnia otestovali približne 1750 ľudí, pričom nezaznamenali ani jeden pozitívny test na ochorenie COVID-19.

Otvoriť svoje MŠ a prvý stupeň ZŠ plánuje od pondelka aj Stropkov.

„Situácia sa môže zmeniť, ak by sme zistili nepriaznivé výsledky testovania, respektíve vysokú pozitivitu učiteľov, rodičov a žiakov.

Dnes popoludní je však stav taký, že v pondelok školy otvárame,“ uviedol pre TASR hovorca mesta Peter Novák.

(tasr)