Naď verí, že otázka letiek MO a MV sa vyrieši tento rok – Mikulec chce dohodu

O možnom zlúčení letky ministerstva obrany a vnútra by mala vláda rozhodnúť na základe nezávislej analýzy, myslí si minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Verí, že sa tak stane už v roku 2021. Pre ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) táto téma vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou nie je prioritou.

Zdôrazňuje potrebu odbornej diskusie medzi dotknutými rezortmi a ministerskej dohody. Uviedli to v rozhovore pre TASR.

„Nechcem, aby to bola téma mediálneho alebo iného súperenia, je dôležité, aby analýzu urobila nezávislá organizácia,“ povedal Naď.

Zrealizovať by ju mohli napríklad odborníci z Technickej univerzity v Košiciach alebo Žilinskej univerzity v Žiline. Nevylučuje, že by univerzity pri jej vypracovaní finančne podporili.

V súčasnosti si rezort obrany pre svoje potreby robí analýzu vo vlastnej réžii.

Minister obrany verí, že nájdu riešenie, ktoré prinesie zaujímavé ekonomické výsledky v prospech Slovenska. „Sme jediná krajina, ktorú poznám, ktorá ma dve letky,“ poznamenal.

Minister vnútra taktiež hovorí, že ku konkrétnym záverom a krokom bude môcť dospieť až na základe výsledkov odborných diskusií a neskôr aj ministerskej dohody.

„Ja rozhodne na nič netlačím ani nepresadzujem svoje názory. Musí ísť o konsenzus. Napriek tomu vnímam, ako túto tému vnímajú zamestnanci Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR,“ podotkol.

Myšlienku spájania letiek silových rezortov načrtla vláda vo svojom programovom vyhlásení.

„Vláda SR zváži zlúčenie leteckých útvarov Ministerstva obrany (MO) SR a Ministerstva vnútra (MV) SR na základe spracovanej analýzy,“ píše sa v ňom.

(tasr)