Šéfovia diplomatických misií EÚ –  v Minsku sa stretli s príbuznými perzekvovaných

Ako na svojom konte na sociálnej sieti Facebook napísal vedúci delegácie EÚ v Bielorusku Dirk Schuebel, na stretnutí sa zúčastnili aj príbuzní niekoľkých politických väzňov v Bielorusku.

Informoval o tom spravodajský portál TUT.by, ktorý pripomenul, že 7. február je na podnet bývalej prezidentskej kandidátky Sviatlany Cichanovskej medzinárodným dňom solidarity s Bieloruskom.

V tento deň aktivisti za ľudské práva, diplomati, príbuzní väzňov, zástupcovia diaspóry a bežní občania požadujú prepustenie všetkých politických väzňov a postavenie všetkých ľudí zodpovedných za perzekúcie v Bielorusku pred súd.

Cichanovskej štáb pri tejto príležitosti informoval, že v piatok absolvovala online rokovanie s osobitnou predstaviteľkou Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (PZ OBSE) pre východnú Európu Danielou de Ridder.

Diskutovali o „najefektívnejších spôsoboch, ktorými by medzinárodné spoločenstvo mohlo podporovať demokratické procesy“ v Bielorusku, napísal TUT.by.

De Ridder zdôraznila záväzok PZ OBSE v podobe podpory budovania dôvery, zmierenia a dialógu so všetkými zúčastnenými stranami, ako aj so zástupcami medzinárodného spoločenstva.

Uviedla, že plánuje usporiadať sériu stretnutí s rôznymi bieloruskými predstaviteľmi, vrátane zástupcov vedenia krajiny a vedúceho bieloruskej delegácie pri PZ OBSE Andreja Savinych. Spresnila, že ide o „súčasť spoločného úsilia o podporu dialógu“ v Bielorusku.

Cichanovská počas schôdzky informovala o aktuálnej situácii a  o pokračujúcich protestoch proti režimu vo svojej krajine, pričom upozornila, že „každým dňom rastie počet politických väzňov“.

Uviedla tiež, že súdy v Bielorusku naďalej vynášajú nad nenásilnými demonštrantmi aj niekoľkoročné tresty väzenia.

Na rokovaní s Cichanovskou sa zúčastnil aj generálny tajomník PZ OBSE Roberto Montella, informoval portál TUT.by

(tasr)