Pri vstupe do Českej republiky bude stačiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, oznámil tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Podmienky vstupu zmiernilo aj Poľsko a Pobaltie.

„Občania Európskej únie, ktorí počas uplynulých max. 90 dní prekonali ochorenie COVID-19 a po pozitívnom teste absolvovali izoláciu v stanovenom rozsahu nemusia pred vstupom do ČR vyplniť formulár, podstúpiť test, ani absolvovať samoizoláciu. Stačí, ak predložia lekárske potvrdenie o absolvovaní karantény a prekonaní nákazy,“ píše Klus vo svojom statuse na sociálnej sieti.

„V prípade vstupu do Poľska osobným autom (do 5 osôb) nie je potrebné mať pri sebe negatívny test na COVID-19 ani absolvovať povinnú karanténu. Pri vstupe hromadnou dopravou (vlak, autobus, lietadlo), sa dá izolácii vyhnúť testom, ale výnimku už majú aj osoby zaočkované proti COVID-19,“ píše ďalej tajomník ministerstva zahraničných vecí.

Na záver dodáva, že podmienky vstupu upravili aj pobaltské štáty, v ktorých takisto bude stačiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19: „A už ani v Estónsku, Lotyšsku či Litve sa prichádzajúci nemusia podrobiť karanténe, ak predložia potvrdenie (v angličtine alebo tamojších úradných jazykoch) o tom, že už prekonali COVID-19 alebo ak predložia potvrdenie o absolvovaní oboch dávok očkovania proti koronavírusu.“

(min)