Najmocnejšie európske štáty majú záujem obnoviť transatlantické vzťahy s USA. V Berlíne prebiehalo rokovanie s novým šéfom rezortu diplomacie USA.

Šéfovi diplomacií Nemecka, Francúzska, Británie a Spojených štátov chcú oživiť transatlantické vzťahy. Zhodli sa na tom počas piatkových virtuálnych rozhovorov, informovala agentúra AFP. „Ministri zahraničných vecí sa zhodli, že chcú oživiť tradične blízke transatlantické partnerstvo a v budúcnosti spoločne čeliť globálnym hrozbám,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré po rozhovoroch zverejnil rezort diplomacie v Berlíne.

Rokovanie za účasti nového šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena prebiehalo podľa Berlína v atmosfére dôvery a konštruktívneho prístupu. Ministri hovorili o širokej škále otázok vrátane pandémie koronavírusu, iránskej jadrovej dohody, vzťahov s Ruskom a Čínou a o opatreniam proti zmene klímy.

Účastníci rozhovorov privítali aj piatkové zvolenie prechodnej vlády Líbye, ku ktorému došlo počas rozhovorov pod záštitou OSN v Ženeve. Varovali však, že túto severoafrickú krajinu čaká ešte dlhá cesta k národnému zmiereniu a obnoveniu bezpečnosti a stability.

(tasr, min)