Nový minister zahraničných vecí USA skritizoval postup Číny voči Ujgurom. Rovnako kriticky sa počas telefonátu s Pekingom vyjadril aj k otázke Tibetu a Hongkongu.

Nový americký minister zahraničných vecí Antony Blinken prvýkrát od nástupu do funkcie telefonicky kontaktoval čínske vedenie. Kritizoval pritom prístup Pekingu k Ujgurom, Hongkongu a Tibetu, informovala v sobotu agentúra AFP. Blinken v piatok zatelefonoval šéfovi zahraničnopolitickej komisie ústredného výboru komunistickej strany Číny Jang Ťie-čch’ovi. Podľa AFP išlo o vôbec prvý kontakt medzi poprednými predstaviteľmi oboch mocností od januárového nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena.

Blinken počas telefonátu jasne deklaroval, že Spojené štáty budú brániť svoje národné záujmy a brať Peking na zodpovednosť za narušovanie medzinárodného systému založeného na dodržiavaní pravidiel. Zdôraznil tiež, že Bidenova administratíva sa bude „angažovať sa pri ochrane ľudských práv a demokratických hodnôt v Sin-ťiangu (vlasti Ujgurov), Tibete a Hongkongu“. Šéf amerického Štátneho departmentu zároveň vyzval Čínu, aby sa pripojila k postoju medzinárodného spoločenstva a odsúdila tohtotýždňový vojenský prevrat v Mjanmarsku.

Odsúdil tiež Peking za ohrozovanie stability indopacifického regiónu, pričom konkrétne spomenul oblasť Taiwanského prielivu. Antony Blinken pokračuje v tvrdom prístupe voči Číne, ktorý uplatňovala administratíva predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa. Samotný Biden však zároveň vyjadruje aj ochotu k spolupráci s Pekingom v otázkach spoločného záujmu.

(tasr, min)