Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začala rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry väzobne stíhať obvineného podnikateľa Jozefa Brhela.

Sudkyňa začala rozhodovať o 11.00 h, keď približne polhodinu predtým eskortovali Jozefa Brhela v ochrannom obleku z ružinovskej nemocnice, kde je hospitalizovaný od stredy 3. februára. Jeho obhajca Ľudovít Štanglovič krátko pred výsluchom svojho klienta pre TASR povedal, že sa vyjadrí až po rozhodnutí sudkyne pre prípravné konanie.

Prokurátor ÚŠP v stredu podal návrh na väzobné stíhanie podnikateľa zo všetkých troch dôvodov – a to z obavy, že ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu (úteková väzba). Zároveň z obavy, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov alebo mariť dôkazy (kolúzna väzba), a aj z obavy, že bude pokračovať v trestnej činnosti, že dokoná trestný čin alebo spácha trestný čin, ktorým hrozil (preventívna väzba).

Jozef Brhel je obvinený v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Mýtnik. Všetky obvinenia odmieta. Doteraz bol hospitalizovaný v ružinovskej nemocnici v Bratislave z dôvodu zlého zdravotného stavu.

(tasr)