Sudkyňa Eva Kyselová obvinená z korupčnej trestnej činnosti ostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) nevyhovel jej sťažnosti voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Oznámila zároveň, že senát NS nevyhovel ani sťažnosti prokurátora, ktorý žiadal dôvody väzby rozšíriť aj o preventívnu väzbu. „Najvyšší súd dospel k záveru, že u obvinenej sú dané len dôvody kolúznej väzby,“ dodala Važanová.

O väzobnom stíhaní sudkyne Krajského súdu v Žiline Evy Kyselovej rozhodla 23. januára sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pre prípravné konanie Pamela Záleská. Eva Kyselová je obvinená zo zločinu prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov.

Evu Kyselovú podobne ako emeritnú sudkyňu Krajského súdu v Žiline Máriu Urbanovú. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) 20. januára. Od februára 2015 do augusta 2019 mali obe sudkyne za peňažné úplatky rozhodovať trestné veci na KS v Žiline v prospech trestne stíhaných osôb.

Evu Kyselovú zadržali už v septembri 2020 v rámci akcie Plevel, ktorá súvisela rovnako s korupčnou trestnou činnosťou. Sudkyňa bola vtedy prepustená bez obvinenia na slobodu. V rámci septembrovej akcie polícia zadržala 11 osôb.

(tasr)