Ruská polícia vykonala prehliadku v byte rodičov Leonida Volkova v Jekaterinburgu. Blízky spolupracovník opozičného politika Alexeja Navaľného tam pritom už 21 rokov nebýva. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io, podľa ktorého sa policajti pri prehliadke správali korektne.

Volkov pritom vo štvrtok na YouTube kanáli Navalny Live zverejnil video, v ktorom oznámil, že zhromaždenie na podporu väzneného Navaľného sa tento víkend nebude konať. Podľa Volkova sa však ďalšie zhromaždenia „uskutočnia na jar a v lete“.

Vysvetlil, že ak by sa protesty konali každý týždeň, boli by „ďalšie tisíce zatknutých a ďalšie stovky zbitých“.

Uviedol tiež, že práca Navaľného štábu by bola paralyzovaná a nebolo by nemožné pracovať na príprave na parlamentné voľby, ktoré sa v Rusku uskutočnia na jeseň.

Pripomenul, že aj Navaľnyj od svojich podporovateľov žiada, aby sa sústredili na jeseň a voľby do Štátnej dumy. „Z väzenia ho dostaneme pomocou metód zahraničnej politiky,“ vyhlásil Volkov.

Časť členov Rady pre ľudské práva pri kancelárii ruského prezidenta medzičasom v piatok v Moskve zverejnila vyhlásenie, v ktorom požadujú zjednodušiť proces schvaľovania verejných zhromaždení, prestať s používaním donucovacích prostriedkov políciou, začať s preverovaním prípadov, keď údajne došlo k prekročeniu právomocí bezpečnostných zložiek.

Autori výzvy tiež žiadajú zabezpečiť prístup právnikov do policajných budov a detenčných centier, kde sú osoby zadržané počas protestov. Vyzývajú aj na zákaz praktík brániacich novinárom pri výkone ich povolania.

(tasr)