OSN chce do Líbye vyslať tím, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie prímeria. Dôvodom je dlhoročná občianska vojna a rivalita vlád.

Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok nariadila generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, aby vyslal do Líbye pozorovateľov, ktorí budú monitorovať dodržiavanie prímeria. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. „Skúmajúc vaše odporúčanie na zmenu mandátu pre Podpornú misiu OSN v Líbyi (UNSMIL), členovia Bezpečnostnej rady požadujú, aby ste urýchlene zriadili a nasadili do Líbye predsunutý tím,“ uviedla rada v liste adresovanom Guterresovi.

Líbyu sužuje občianska vojna od roku 2011, keď povstanie podporené Severoatlantickou alianciou (NATO) viedlo k zosadeniu a zabitiu dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího. Kontrola nad touto severoafrickou krajinou je v súčasnosti rozdelená medzi vládu národnej jednoty so sídlom v hlavnom meste Tripolis a jej rivala na východe krajiny – Snemovňu reprezentantov, jednokomorový parlament s podporou vojenského veliteľa Chalífu Haftara. Krehké prímerie dohodnuté minulý rok v októbri v Ženeve sa prevažne dodržiava, a to napriek Haftarovým hrozbám, že obnoví boje.

Bezpečnostná rada OSN v danom liste ďalej uviedla, že do 45 dní očakáva hlásenie o prípravách vykonaných predsunutým tímom, ako aj praktické návrhy na úpravu a doplnenie mandátu misie OSN v Líbyi. Guterres koncom vlaňajška v liste vyzval na vytvorenie neozbrojenej pozorovacej skupiny pre Líbyu, ktorá by mala pozostávať z civilistov a vyslúženého vojenského personálu z krajín Africkej únie, Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ). Veľkosť tejto skupiny však Guterres nespresnil.

(tasr, min)