Vzdušný priestor Estónska narušilo ruské lietadlo. Rezort diplomacie si predvolal veľvyslancov.

Estónsky vzdušný priestor narušilo v stredu ruské lietadlo Iliušin I-76 MD, uviedla vo štvrtok armáda členského štátu EÚ a NATO. Informovala o tom agentúra DPA. Ministerstvo zahraničných vecí v Tallinne si ohľadom incidentu predvolalo ruského veľvyslanca a odovzdalo mu nótu, oznámili estónske ozbrojené sily.

Podľa vyhlásenia došlo k narušeniu vzdušného priestoru, prvému v tomto roku zo strany ruského suseda, v stredu v blízkosti ostrova Vaindloo. Trvalo necelú minútu. Lietadlo malo zapnutú elektronickú identifikáciu, ale pilot nenadviazal rádiové spojenie s estónskou letovou prevádzkou. Podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS ruské ministerstvo obrany popis udalosti spochybnilo. Údajne išlo o plánovaný let na letisko v Kaliningrade, ktorý je ruskou enklávou ležiacou medzi Litvou a Poľskom, členskými štátmi EÚ.

„Let sa uskutočnil po vopred dohodnutej trase so zapnutým transponderom. Posádka lietadla neustále komunikovala s estónskymi dispečermi letovej prevádzky, ktorí si v deň letu ani nasledujúci deň neuplatnili voči ruskej posádke žiadne nároky,“ citovala agentúra TASS ruské ministerstvo.

(tasr, min)